Urządzenie wykorzystywane w terapii tlenowej ma za zadanie wspomagać chorą osobę w procesie oddychania. Koncentrator tlenu dostarcza pacjentowi powietrze ze zwiększoną ilością tego pierwiastka. Generator O2 sam wie, jakie proporcje powietrza ma stosować. W ten sposób chory oddycha oczyszczonym z azotu związkiem o stężeniu ponad 90%. Maszyna może działać długo nawet bez dostępu do prądu. W zależności od rodzaju i stopnia schorzenia pacjentowi może zostać zalecone stosowanie doraźne lub długofalowe.
Jak długo można stosować koncentrator tlenu?
Częstotliwość użytkowania zależy od rodzaju choroby, z jaką zmaga się pacjent, i jej przebiegu. W zależności od przyczyny, terapia oddechowa przy użyciu aparatury może trwać krótko lub długo, dlatego koncentrator tlenu trzeba stosować indywidualnie w każdym przypadku. Ilość O2 oraz średni czas natleniania ustala zawsze lekarz, biorąc pod uwagę wiele czynników, na przykład wiek i stan zdrowia danej osoby.
Tlenoterapia z koncentratorem tlenu bywa zalecana między innymi w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), mukowiscydozy, nowotworów układu oddechowego, zwłóknienia płuc, astmy oskrzelowej, dysplazji oskrzelowo-płucnej, zastoinowej niewydolności serca, amyloidozy, sarkoidozy oraz AIDS. Stosując maszynę jak najczęściej można odpowiednio natlenienić obie komory serca oraz zmniejszyć ciśnienie krwi w tętnicy płucnej.
Koncentrator tlenu przy POChP – jak długo stosować?
Jednym z głównych wskazań do Domowego Leczenia Tlenem (DLT) jest choroba obturacyjna płuc. POChP powoduje problemy z przepływem powietrza oraz stany zapalne w okolicy dolnych dróg oddechowych. Leczenie opiera się na farmakologii oraz regularnej terapii koncentratorem tlenu. W przypadku tej dolegliwości minimalny czas natlenienia powinien wynosić 15 godzin.
Pacjenci zmagający się z PoCh powinni stosować wąsy tlenowe tak długo, jak to tylko możliwe. Warto robić to także podczas rozmów i przyjmowania posiłków, żeby poprawić komfort życia.
Ile można stosować koncentrator tlenu będąc na DLT?
Standardowo przyjmuje się, że pacjent zakwalifikowany do tlenoterapii domowej powinien być podłączony do aparatury przez minimum 12 godzin na dobę, w tym całą noc. Aczkolwiek o tym, jak długo stosować koncentrator tlenu w konkretnym przypadku decyduje zawsze lekarz.
Najlepiej korzystać z maszyny w trakcie snu, ponieważ to wtedy pojawiają się największe trudności z oddychaniem. Zmniejszy to również dyskomfort związany z długotrwałym podłączeniem do sprzętu i obecnością przewodów w okolicy twarzy.
Całodobowa terapia tlenowa
Zdarza się też, że zachodzi konieczność terapii przez całą dobę, bez jakichkolwiek przerw. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się urządzenia przeznaczone do pracy ciągłej. Nasze koncentratory są zdolne do podawania tlenu przez 24 godziny. Ponadto, ze względu na żywotność baterii, mogą pracować aż 9 godzin w warunkach bez dostępu do prądu. Można więc stosować je bardzo długo nawet podczas awarii elektryczności.
To bardzo ważne, aby przed zastosowaniem leczenia zasięgnąć konsultacji lekarskiej w celu ustalenia dawki O2 i czasu tlenoterapii oraz żeby wykluczyć ewentualne przeciwskazania.