Koncentrator tlenu — czym jest i jak się go stosuje

Tlenoterapia bazuje na zwiększeniu stężenia O2 w wydychanym powietrzu. Jest zalecana przez lekarzy przy niewydolności oddechowej, która może być konsekwencją różnych schorzeń i chorób. Niewydolność oddechowa może pojawiać się przy Covid-19, mukowiscydozie, zapaleniu płuc, astmie oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Tlenoterapię prowadzi się również u pacjentów chorujących na otyłość lub takich, u których występuje zatrzymanie oddechu. W tlenoterapii wykorzystuje się specjalne urządzenie, którym jest koncentrator tlenu. Czym on dokładnie jest i w jaki sposób się go stosuje?

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne. Jego funkcją jest dostarczenie pacjentowi do oddychania powietrza z podwyższoną zawartością tlenu. Podwyższoną w stosunku do zawartości tlenu w powietrzu. Czyste, suche powietrze zawiera ok. 21% O2. Zaś powietrze, które zostaje dostarczane przez koncentrator, może zawierać około 50-90% O2, maksymalnie 95%. Większość urządzeń zapewnia stałe dostawy powietrza w ilości około 5-10 litrów na minutę. Na rynku dostępne są różne modele koncentratorów tlenu, które różnią się wielkością, budową oraz ceną. Różnorodność ta jest wynikiem różnych potrzeb pacjentów. Niektórzy wymagają bowiem tylko tymczasowej tlenoterapii. Inni zaś wymagają dłużej terapii.

Koncentrator tlenu – typy

Wyróżnia się dwa główne typy koncentratorów tlenu:

mobilne – są to urządzenia przenośne, o stosunkowo niewielkich rozmiarach oraz niewielkiej wadze, która nie przekracza kilku kilogramów. Modele mobilne są zasilane bateriami. Ich jakość oraz wytrzymałość na eksploatację oraz uszkodzenia jest niższa niż modeli domowych. Stosuje się je u pacjentów, którzy mogą wychodzić z domu i nie wymagają wielogodzinnych tlenoterapii.

stacjonarne – urządzenia te potocznie nazywa się domowymi. Ze względu na większe rozmiary oraz wagę, nie są bowiem przeznaczone do użytku zewnętrznego. Stosuje się je tam, gdzie nie ma konieczności przemieszczania się na duże odległości – w domach, szpitalach czy sanatoriach. Urządzenia stacjonarne wymagają stałego zasilania prądem. Są przystosowane do wielogodzinnego działania, w związku z czym cechują się większą wytrzymałością niż modele mobilne.

Wybór koncentratora – dostępne możliwości

Zarówno koncentratory tlenu przenośne, jak i stacjonarne, można wypożyczyć lub kupić. Ich wynajmem lub sprzedażą zajmują się określone firmy medyczne bądź producenci sprzętu. Warunki wynajmu urządzenia, takie jak cena, dostawa, koszt instalacji oraz okres wynajmu, są zależne od firmy, która oferuje taką usługę. Najczęściej koncentrator można wypożyczyć na miesiąc, dwa, trzy lub więcej – aż do około roku. Wypożyczanie urządzenia jest rozwiązaniem stosowanym przez pacjentów w stanie, który nie wymaga intensywnej tlenoterapii oraz przez takich, dla których jest to rozwiązanie tymczasowe.

Urządzenie to – zarówno mobilne, jak i stacjonarne – można także kupić. To rozwiązanie jest stosowane głównie przez pacjentów, którzy wymagają intensywnej oraz dłuższej tlenoterapii.
41-902 Bytom
ul. Korfantego 30A
NIP: 626-277-60-93
Copyright © 3koncentratory.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt Synergy Studio